Üstten Konveyörlü Fırınlar

Yarı otomatik sistemlerdir. Boyanacak parçaların daha ağır olduğu sistemlerde ve aynı zamanda parça adetlerinin arabalı fırınlara göre daha fazla olduğu sistemlerde tercih edilir. Bu sistemin avantajı, konveyöre asıldıktan sonra boyalı ürünün soğuyana dek el değmeden konveyör vasıtası ile fırın üzerinde bulunan kumanda devresiyle ilerlemesidir. Bu tip fırınlarda 3 istasyon şeklinde çalışılır. İlkinde fırından çıkmış ürün soğurken, ikincisinde boyalı ürün fırın içerisinde veya kürlenmekte, ve üçüncü istasyonda da kabinde boyanan ürün konveyöre asılmaktadır. Dolayısı ile boyama ve fırınlama işlemi arabalı fırınlardan çok daha seri olmaktadır ve zaman kaybı minimuma indirgenmektedir.

 

Sıvı veya gaz yakıt ile istisnai durumlarda elektrik enerjisi kullanımına uygundur. Fırın konveyörü Palet şeklinde çalışan fırın üstü konveyör, çekici zincir ve rulmanlı yataklanmış taşıyıcı millerden oluşmaktadır. Dış bakla, iç bakla ve burçtan oluşan konveyör zinciri çelik malzemeden üretilip sertleştirilmiştir. Kopma mukavemeti 5.000kg mertebesindedir. Konveyör rayı 65mm NPU ve 50×50 köşebentten oluşmaktadır ve konstrüksiyonla fırına ve taşıyıcı ayaklar vasıtası ile yere sabitlenmiştir.

 

Taşıyıcı miller özel olarak imal edilmiş, iki noktadan rulmanla yataklanmış ve bu şekilde hareket sırasında sürtünme en aza indirgenmiştir. Konveyör zincirinin gerginliğini sağlayan gergi istasyonu üzerinde bulunan tahrik merkezi, redüktör ile kayış kasnak mekanizmasından meydana gelir. Konveyör, her iki yönde de çalışma imkanı sağlamaktadır. Malzeme askılaması mil merkezlerinden yapılmaktadır. Mil merkez arası mesafe 500mm ve her bir askı 75kg tasıma kapasitesine sahiptir.

 

Tıkla Ara !