Siklon ve Multi Siklon Kabinler

Siklonlu Kabin

Siklon kabin, içerisinde emme havasının merkezkaç kuvveti etkisi ile, toz boya zerrelerinin siklon cidarlarına sürtünmesi sonucu hızlarının azalarak çökelmesi prensibine göre çalışmaktadır. Siklon grubu ve Filtre grubu olmak üzere iki ayrı üniteden meydana gelir. Emilen hava filtre grubundan geçer ve filtre edilerek tekrar boyahane ortamına verilir. Siklon tarafından emilen hava tekrar iç ortama aktarıldığından boyahane içi ve dış ortam arasında basınç farkı oluşmamaktadır, bu sayede dış ortamdan kabin içerisine girip malzeme üzerine yapışacak ve boya kalitesini bozacak yabancı madde girişi de önlenmiş olur. Siklonlu kabinler bu özelliği ile filtreli kabinlere göre avantaj sağlar. Ayrıca, farklı renklerde kullanılmak üzere filtre stoku ve stok alanı gerektirmez.

 

Kabinde, boyama yapılırken malzemeye yapışamayan boyanın yerçekimi ile aşağı yönlü hareketinden faydalanılarak alttan emiş yapılmaktadır. Kabin tabanı eğimlidir ve en altta kabin boyunca boyanın burada birikmesini ve emilmesini sağlayan hazne bulunmaktadır. Siklon altındaki depoda biriken toz boya buradan manuel veya otomatik olarak geri dönüşüm yapılarak tekrar kullanılır. Tek yönlü ve çift yönlü boya atmaya uygun tipte imal edilmektedir. Kullanım amacına göre tek veya çift siklonlu olarak dizayn edilir. Kabinin bütün parçaları demonte olup bağlantıların tümü cıvatalıdır. Gerektiğinde kolaylıkla sökülebilir

Multi Siklon Kabinler

Multi siklon kabinler içerisinde emme havasının merkezkaç kuvveti etkisi ile, toz boya zerrelerinin siklon cidarlarına sürtünmesi sonucu hızlarının azalarak çökelmesi prensibine göre çalışmaktadır. Siklon grubu ve Filtre grubu olmak üzere iki ayrı üniteden meydana gelir. Emilen hava filtre grubundan geçer ve filtre edilerek tekrar boyahane ortamına verilir. Siklon tarafından emilen hava tekrar iç ortama aktarıldığından boyahane içi ve dış ortam arasında basınç farkı oluşmamaktadır, bu sayede dış ortamdan kabin içerisine girip malzeme üzerine yapışacak ve boya kalitesini bozacak yabancı madde girişi de önlenmiş olur. Siklonlu kabinler bu özelliği ile filtreli kabinlere göre avantaj sağlar. Ayrıca, farklı renklerde kullanılmak üzere filtre stoku ve stok alanı gerektirmez.

Tıkla Ara !